JAK ZBUDOWAĆ STATEK?

Polski przemysł stoczniowy w ostatnich latach znajduję się w bardzo kondycji. Do wykonawców przychodzą kolejne zamówienia na specjalistyczne jednostki. Budowanie statków to niezwykle skomplikowana sytuacja wymagająca koordynacji wielu brygad, całych firm. Firm często międzynarodowych. Spójrzmy więc jakie są etapy budowy statku.

shipyard-1555877_1920

Cały proces budowy zaczyna się od podpisania kontraktu (signing of contract). Armator (Ship Owner) określa swoje wymagania co do jednostki (vessel). Biuro projektowe przystępuję do pracy.  Wykonawca może przystąpić do zakupu materiałów (Material Purchase).

W celu okiełznania tego kolosalnego przedsięwzięcia rozpoczyna się ustalanie planu produkcji (Production Plan). Ten etap jest kluczowy, dlatego szczegółowo planuje się i nadzoruje przepływ materiałów, natężenie prac i dalsze etapy budowy jednostki. Następnie na stoczni pojawia się pierwsza stal. Arkusze blachy można ciąć oraz formować tak by stworzyły przyszły kadłub (hull).

Dzięki pracy monterów i spawaczy (welders) sekcje nabierają kształtu. Po połączeniu poszczególnych sekcji jednostka uzyskuje osateczną formę. Dzięki niej jednostka może już znaleźć się w swoim środowisku naturalnym. Dzieję się to przez widowiskowe wodowanie statku (ship launching).

Po wodowaniu statku jest czas na uzbrajanie go w niezbędne systemy. Każdy element wyposażenia jest dokładnie sprawdzony. Nic nie sprawdzi jakości statku tak dobrze jak próba morska (sea trial).

Po ukończeniu budowy jednostki następuję rozbicie butelki dobrego trunku o świeżo wymalowany kadłub czyli ceremonialne oddanie statku w ręce armatora (delivery ceremony).

Oczywiście proces budowy statku jest dużo bardziej złożony. Ta niezwykle skomplikowana operacja składa się z wielu innych czynności. Powtórzmy najważniejsze słownictwo.

 

signing of contract Podpisanie kontraktu
Ship owner armator
vessel jednostka
Material purchase Zakup materiałów
Production plan Plan produkcji
welders spawacze
hull kadłub
Ship launching Wodowanie statku
Sea trial Próba morska
Delivery ceremony Chrzest statku

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: