Jak wyzbyć się polskiego akcentu?

Jednym z największych komplementów, jaki możemy dostać od rodzimego użytkownika języka angielskiego, jest zdziwienie na jego twarzy oraz pytanie „A to ty nie jesteś z…”? (i tu dowolny anglojęzyczny kraj). Dla osoby uczącej się angielskiego to pochwała absolutna, wyżyny lingwistyki i poczucie, że cały ten trud nie poszedł na marne! Częściowo jest to zasługa słownictwa, jakiego używamy, niuansów, idiomów i żartów, ale kluczowe znaczenie ma tu nasz akcent! Niestety, wiele dźwięków w języku angielskim różni się od tych w języku polskim; melodia języka jest inna; długie i krótkie samogłoski przysparzają nam nie lada problemów, nie wspominając już o tym upiornym dźwięku θ i ð (th).

Jak więc poprawić naszą wymowę?

1. Wybierz akcent i bądź konsekwentny.

Zastanów się zwłaszcza nad tym, czy bardziej podoba Ci się amerykański akcent, czy brytyjski? Możesz wybrać jakikolwiek: australijski, szkocki, irlandzki, etc. lub też akcent z konkretnej części danego kraju. Łatwiej jednak wybrać standardowy akcent brytyjski, tak zwany Received Pronunciation (RP) lub też BBC English oraz King’s (Queen’s) English lub też po prostu American English (AmE), który dla wielu osób jest łatwiejszy. Nie łącz jednak tych akcentów! To brzmi nieprofesjonalnie. Gdy już zdecydujesz się na któryś z nich, odrzuć pozostałe i skup się na wybranym przez Ciebie.

2. Słuchaj, słuchaj, słuchaj!

Cokolwiek robisz, gdy tylko pozwala Ci na to sytuacja słuchaj radia BBC (dla brytyjskiego) lub CNN (dla amerykańskiego). Są one dostępne za darmo w internecie, na przykład na aplikacji TuneIn. Jestem pewna, że znajdziesz tam stacje radiowe z innych krajów anglojęzycznych. To naprawdę pozwoli Ci osłuchać się z językiem, z jego melodią i intonacją.

3. Powtarzaj, zwłaszcza przed lustrem!

https://youtu.be/fdRmGvmeY1U

To jest wartościowy kanał – BBC learning English

Improve Your Pronunciation

Nie zadowalaj się obejrzeniem każdego z filmów. Ćwicz przed lustrem. Naprawdę przyłóż się do powtarzania. Trzeba trochę przesadzić i pewnie na początku będzie się wydawać to nienaturalne, ale daje wspaniałe rezultaty. To żaden wstyd! Ja spędziłam długie godziny na studiach przy lustrze ćwicząc angielskie dźwięki.

Nie ćwiczyłam nigdy amerykańskiej wymowy, ale jestem pewna, że na YT jest cała masa filmików; wpisz “American pronunciation”

4. Śpiewaj angielskie piosenki.

Niezależnie od tego, czy masz talent muzyczny.

5.How Now Brown Cow 🐮

To kultowa książka do angielskiej wymowy. Dla tych, którzy wybrali brytyjski angielski oczywiście 😉. Dla ambitnych do przestudiowania cała książka! Wszystkie dźwięki, spółgłoski, samogłoski, dyftongi, tryftongi, melodia języka. Z nagraniami za darmo do pobrania w internecie. Wspaniałe wyzwanie na zimę!

Tak więc do dzieła! Brzmijmy proszę mniej słowiańsko, gdy mówimy po angielsku 💪🏼.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: