JAK NIE STRACIĆ ZAPAŁU

Czy w kwestii nauki języka obcego jesteś długodystansowcem? A może czujesz, że olimpijskie 100 metrów to dla Ciebie istny maraton? Jakakolwiek Twoja odpowiedź, sprawdź kilka przetestowanych już patentów na podtrzymanie zapału w Twoim lingwistycznym przedsięwzięciu.

1. Odpowiedz sobie szczerze na pytanie, dlaczego chcesz uczyć się danego języka.

Niech będzie to coś dla Ciebie istotnego, coś zgodnego z Twoim systemem wartości, co wysoko sobie cenisz. Za każdym razem, gdy będziesz szukać wymówki albo pojawi jakaś pozornie ważniejsza sprawa, przypomnij sobie swój powód!

2. Nie traktuj nauki języka obcego jako nauki senso stricto, ale raczej jako przygody z językiem.

Lekcje postrzegaj nie jako typowe lekcje, ale jako konwersacje, jako możliwość dalszego samorozwoju lub poszerzenia horyzontów (co ma miejsce na naszych zajęciach, jako że rozprawiamy na najróżniejsze tematy).

3. Pamiętaj, że Twój rozwój językowy trwa przez całe życie.

Nawet po osiągnięciu poziomu C2 – poziomu, jakim mówią rodzimi użytkownicy języka – zawsze będzie słowo, zwrot, idiom dla Ciebie zaskakujący i nowy. Wiem to z autopsji: zaczęłam uczyć się języka angielskiego jako mała dziewczynka i śmiało mogę powiedzieć, że mam szeroki zasób słownictwa, a wciąż odkrywam cudowne perełki językowe, które mnie ogromnie cieszą! I o to właśnie chodzi: żeby nie wstydzić się, że czegoś się nie wie, ale cieszyć, że się tego dowiedziało.

4. Bądź konsekwentny, ale i realistyczny.

Nie zakładaj, że codziennie będziesz się uczył języka przez godzinę, jeśli do tej pory nie robiłeś tego wcale. Wygospodaruj kwadrans trzy razy w tygodniu (na pracę własną, poza konwersacjami z trenerem). Wpisz te daty do kalendarza i pilnuj, abyś nie usuwał ich lekką ręką. To jest Twój zaplanowany czas w drodze do celu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: